Činnosť polície počas sviatkov

je nám polícia počas štátnych sviatkov nápomocná, alebo si to iba oni myslia o sebe a svojej činnosti?

       Nejeden z nás má s činnosťou, či nečinnosťou polície určité skúsenosti. Či ju nadobudol pri bežnej jazde vozidlom, alebo, pri výnimočnej udalosti ako sú napríklad návštevy rôznych štátnikov, alebo pri nehode. Aj keď tento článok je zameraný na kritiku polície a jej členov, musím sa hneď na úvod ospravedlniť tým čestným a poctivým, ktorí si svoje povinnosti plnia podľa predpisov a na blaho všetkým účastníkom cestnej premávky. 
       Neraz počas mojich ciest po SR som sa rozčuľoval, že policajti nekonajú keď je to potrebné, dokonca ich nie je na cestách ani vidieť. Vždy som nad tým napokon hodil rukou a viac som sa tým nezaoberal. S postupom času a pribúdajúcimi reakciami známych a aj pisateľov mailov, som sa rozhodol napísať tento článok.
       Každý policajt je povinný dodržiavať predpisy a zákony SR a svojím konaním prispievať k ich dodržiavaniu aj ostatnými osobami žijúcimi a nachádzajúcimi sa v štáte. Každý policajt musí preukázať rôznymi spôsobmi svoju príslušnosť k policajnému zboru.
  • Medzi ne patrí aj ustrojenosť. A tá je často braná naľahko. Mnohí policajti sa ku svojmu zovňajšku správajú horšie ako bezdomovci.
  • Slušné správanie. Mnohí policajti si myslia, že všetci ľudia, ktorých zastavia, prípadne kontrolujú, alebo riešia pri dopravnej nehode, sú zlodúchovia, recidivisti, či niečo ešte horšie. Meberú v úvahu, že aj tomu najvzdelanejšiemu a najobozretnejšiemu človeku sa môže ( a mnohokrát nie jeho vinou), prihodiť nehoda. V takomto prípade je iba na škodu zúčastnených, že pri nehode ktorej škoda presiahne istú finančnú hranicu, musia volať políciu.
       Policajti by mali dohliadať na dodržiavanie predpisov aj na cedstách. Iste mnohí z nás sú svedkami toho, ako drahé autá s tmavými fóliami na sklách porušujú jeden predpis za druhým, no ak sa "vyskytne" policajt pri ceste, tvári sa, že takéto vozidlo nevidí, ale aby naplnil štátnu kasu, zastaví niečo, z čoho neplynie prípadné vyhrážanie, alebo známosti u šéfov. Zastaví slušného vodiča, ktorý priestuok nespáchal a kontroluje a kontroluje a buzeruje... a hľadá niekde chybu, aby mohol udeliť pokutu. Keď sú doklady v poriadku, tak kontroluje dych na alkohol, keď jeto tiž OK, tak začne s rezervou, lekárničkou a kartou prvej pomoci, ťažným lanom, náhradnými žiarovkami a poistkami, výstražným trojuholníkom... Keď sa mu nedarí nič nájsť, mnohokrát začína s postupom času byťnepríjemnejší, podráždenejší, viac kričí na vodiča a snaží sa vyvolať aspon konflikt. Mnohí z vodičov to neustoja a policajt vyhral Aby vodič mohol pokračovať, radšej ustúpi a nezmyselnú pokutu zaplatí.
       Mnoho ľudí píše, že keď sa blížili štátne sviatky (všetkých svätých, veľkonočné sviatky, vianoce, 1. alebo 8. máj...alebo rôzne výstavy ) a dialo sa "Sťahovanie národov" z Bratislavy a okolia na ostatné časti Slovenska. Tvorili sa dopravné zápchy, no policajtov nebolo nikde vidieť. Pritom by pomohlo obyčajné riadenie križovatie vo väčších mestách, aby sa úrychlil prejazd. Ľudia by sa skôr dostali ku svojim blízkym, spálilo by sa menej palív pri čakaniach v zápchach a urobili by sme niečo aj pre prírodu.
       Poslednú skúsenosť mám z 1.mája tohto roku. Pri konci jednej diaľnice (nechcem menovať kde to bolo, aby som náhodou neuškodil iba radovým policajtom, keď je choré ich velenie), bolo na "zebre" odstavené policajné auto. Prvé čo ma napadlo, že merajú, lebo tam bola znížená rýchlosť. Druhé, že dozerajú na plynulosť a bezpečnosť. Na moje veľké prekvapenie mali policajti na prednom okne zavesené sako z rovnošaty (aby im nesvietilo slnko do tvárí) a spokojne spali. Rovnato tak som pristihol policajtov na konci nočnej služby spať v Bratislave za jedným nemenovaným skladom. Keď sme ich vyrušili svojim príchodom do práce, zobudili sa a usúdili, že je potrebné ísť ukončiť "službuô a ísť oddychovať domov po náročnej práci. Každý z nás je zamestnaný v inom obore, ale iste si nik nemôže dovoliť spať v pracovnej dobe. Kde je kontrola ich výkonu, kde je zodpovednosť, za čo je potom výsluhový dôchodok už vo veku, keď my ostatní máme ešte polovicu produktívneho veku pred sebou...?
No čo už, pre náš policajný zbor je jednoduchšie byť neviditeľní.
 
                                            - admin, 3.5.2010 -
 

« SpäťCreated by WMS.sk