Vodičák aj pre 17 ročných

Už 17 ročný môže dostať vodičský preukaz


     Niekoľkokrát som sa bavil so známymi, čo si myslia o novej možnosti "získať vodičský preukaz už ako 17 ročný". Zatiaľ sa všetci zhodli na tom, že je to nezmysel z viacerých dôvodov.
  1. Mladí ľudia v tom veku nie sú ešte dostatočne vyspelí a uvážliví na vedenie mototového vozidla s konštrukčnou ýchlosťou nad 50km/h
  2. Nie je nijako vekom obmedzené kúpiť si v dnešnej dobe jazdené vozidlo s vysokým výkonom. Keďže ich cena klesá rýchlo aj vďaka vyšším zákonným poistkám a spotrebám, je možné si ho kúpiť za pár korún.
  3. Aj keď je vedenie vozidla pod hranicou 18 rokov podmienené prítomnosťou skúsenej osoby s praxou vo vedení vozidla nad 10 rokov, nikde nie je zaručené, že aj ten, čo sa bude považovať za skúseného vodiča, nebude taktiež slabý a neskúsený vodič. Kto, ako a kedy si overí, či tá staršia skúsená osoba je skutočne takou akej prítomnosť je podmienkou? Kopa ľudí, čo má vodičáky niekoľko rokov, nemá skoro žiadne skúsenosti, alebo iba veľmi malé. A ďalšiia otázka, kto a ako zaručí, že osoba zaručujúca dozor nad mladistvým vodičom , sa bude plne venovať dozoru, že v prípade nutnosti dokáža včas a kvalifikovane zasiahnúť, aby nedošlo k nehode? A čo ak sa bude chcieť napr. starý otec zavďačiť vnúčikovi, sadne si vedľa neho akoskúsený dozor a už po prvých kilometroch nezaspí???
     Pripadá mi to tak, že sa za každú cenu  "opičíme" po američanoch a že záujem na takomto zákone majú iba zbohatlíci a politici v balíku, ktorí majú aj na prípadné zaplatenie dobrých právnikov a oslobodenie ich detí od trestov za spôsobené nehody. Taktiež majú dosť peňazí kedykoľvek kúpiť nové vozidlo za to rozbité.
 
Rozumní a čestne pracujúcí obyčajní ľudia takúto zmenu nepotrebujú!!
 
Dôkazom je aj to, že počet nehôd spôsobených mladými vodičmi neustále rastie.

« SpäťCreated by WMS.sk